placeholder
filter_list
Aradığınız her şey bu menüde Vizyondakiler, gelecek dizi ve filmler, Netflix'teki içerikler, fragmanlar, yorumlar ve daha fazlası...
  1. Sinemix
  2. Haberler
  3. 2020'de Kadınlar Her Zamankinden Daha Fazla Hollywood Filmi Yönetti

2020'de Kadınlar Her Zamankinden Daha Fazla Hollywood Filmi Yönetti

Okan Güner

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre 2020 yılında diğer yıllara göre daha fazla filmin kadınlar tarafından yönetildiği ortaya çıktı. En son düzenlenen Oscar töreninde, Greta Gerwig ve Lulu Wang tarafından yönetilen Little Women ve The Farewell gibi büyük filmler olmasına rağmen, hiçbir kadın en iyi yönetmen olarak aday gösterilmedi. Benzer sebeplerden dolayı Hollywood, çeşitlilik eksikliği sebebiyle kötü bir üne sahiptir. Hem hayranlar hem de sektördeki ünlüler başta olmak üzere birçok insan Hollywood'da cinsiyet, ırk ve cinsellik açısından daha fazla çeşitlilik talep ediyorlar.

2020 yılında bazı kadın yönetmenler film sözü vermişti. Patty Jenkins'in yönettiği Wonder Woman 1984, Cathy Yan'ın yönettiği Birds of Prey ve Niki Caro'nun yönettiği Mulan bu filmlerin en çok konuşulanları oldu. Bu saydığımız filmler 2020 yılının aynı zamanda en çok beklenen filmlerinden bazılarıydı. Koronavirüs'ün etkilediği sinema sektörünün ara vermesi sebebiyle Black Widow, The Nightingale ve The Eternals gibi diğer kadın yönetmenlerin yönettiği filmler de 2021'e ertelenmiş oldu.

San Diego Eyalet Üniversitesi Televizyon ve Filmde Kadın Çalışmaları Merkezi'nde yapılan araştırma, 2020'de her zamankinden daha fazla kadının yönetmenlik yaptığını doğruladı. Yapılan bu araştırmayla 2020'nin en çok hasılat yapan 100 filminin %16'sının kadınlar tarafından yönetildiği ortaya çıktı. Aynı araştırmanın sonucuna göre bu rakam 2019'da %12, 2018'de ise sadece %4. Araştırmanın başındaki isim Dr. Martha Lauzen bu araştırmayı son 20 yıldır yapıyor. Aynı zamanda "Evde İzlenenler İlk 20 Listesi"ni de inceleyen Dr. Martha Lauzen, listedeki yönetmenlerin, yazarların, yapımcıların, editörlerin ve görüntü yönetmenlerinin %19'unun kadın olduğunu ortaya koydu.

Okan Güner